Prečo je kari žlté a banán krivý....
Prečo má syr diéry?
Za ne sú zodpovedné baktérie, ktoré sa pridávajú na začiatku výroby konkrétneho syra do mlieka. Počas zrenia vzniká plyn, ktorý nemôže zo zmesi unikať. V syre potom po vzduchových bublinkách ostanú diery.
Stuhnutá smotana
Šľahačková smotana je mliečna tekutina s vysokým obsahom tuku (najmenej 30 percent). Guľôčky tuku sú obalené molekulami bielkovín a tie spájajú v smotane tuk s vodou. Vďaka tomu sú v tekutej smotane tukové guľôčky rovnomerne rozložené. Počas šľahania sa do smotany vmieša vzduch, na ktorý sa naviažu bielkovinové molekuly. Takto vznikne pevná sieť a objem smotany sa zväčší na skvelú šľahačku. Keď to so šľahaním preženieme, guľôčky tuku sa polepia a získame maslo.
Prečo je karí žlté?
Karí je zložené z väčšieho množstva korenín, približne z 10 až 20 druhov. Hlavnou zložkou koreniacej zmesi je prášok, ktorý sa melie z koreňa šafranu. Keďže ten má výraznú žltú farbu, aj všetky jedlá, do ktorých karí pridáme, zožltnú.
Pokrivený banán
Keď banánovník zakvitne, jeho kvety rastú vo zväzkoch, a čím sú väčšie, tým sú zväzky ťažšie. Ťažké zväzky sa preklopia nadol, stratia listy a začnú sa vytvárať banány. Najprv teda rastú smerom nadol, ale časom sa obracajú dohora za slnkom, a preto sa pokrivia.
Plávajúce knedle
Surové knedle majú väčšiu hmotnosť než voda, preto sa po vhodení ponoria až ku dnu. Počas varenia nasajú vodu a tým sa hmotnosťou priblížia hmotnosti vody. Teda keď sú už naplnené vodou, samy vyskáču na povrch, aby sme ich mohli všetky zjesť. Po vhodení do vody ich premiešame, aby sa nepolepili.